O polskim himalaizmie – ,,Spod zamarzniętych powiek”

Himalaizm jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Wiele osób neguje celowość zdobywania kolejnych szczytów. Mówi się o niebezpieczeństwie, nadmiernej brawurze oraz wręcz poszukiwaniu śmierci. Negatywne opinie wynikają w dużej mierze z nikłej znajomości tematu. Czym kieruje się himalaista oraz o czym myśli w drodze na kolejny szczyt? To tylko niektóre pytania, na które warto poznać odpowiedzi.

Polskie zdobywanie gór…

Historia polskiego himalaizmu jest bardzo bogata oraz intrygująca. Zawiera piękne oraz te ,,ciemne” chwile. Trzeba uzmysłowić sobie jedno. Góry nie są przyjaznym otoczeniem. Zimny klimat na wysokości daje się we znaki nawet najbardziej sprawnemu organizmowi. Zdobywanie szczytów to nie tylko pokonywanie własnych słabości, ale również udowadnianie światu pewnych prawidłowości. To człowiek pokonuje kolejny bariery, chce panować nad naturą oraz ogólnie Ziemią…

Niewątpliwie jednym z najbardziej znanych himalaistów jest Adam Bielecki. Wyróżnia się nie tylko na krajowym podwórku, ale również wśród światowych poszukiwaczy przygód. Jego historia to bardzo ciekawy materiał, który zadziwi nawet osoby nieobeznane z górskimi warunkami. ,,Spod zamarzniętych powiek” zaskakuje, ciekawi oraz co najważniejsze, dostarcza informacji na temat jednego z najmocniejszych himalaistów.

,,Droga na szczyt”

Książka jest biografią Adama Bieleckiego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego drogi na kolejne szczyty. W wieku zaledwie trzynastu lat, odmówiono mu udziału w kursie skałkowym (powodem była choroba). Adam nie poddał się jednak i dalej dążył do spełnienia marzeń. Pewien taternik powiedział mu kiedyś znamienne słowa. Bielecki usłyszał, że będzie wspaniałym wspinaczem, o ile nie zginie wcześniej w górach.

,,Spod zamarzniętych powiek” jest pierwszą opowieścią Adama Bieleckiego o swojej drodze. Wychowany w górniczych regionach (Tychy), postanowił zdobywać kolejne, światowe szczyty. Jego ojciec nigdy nie sprzeciwił się woli syna. Nalegał tylko, aby nigdy nie dążył do pracy ,,pod ziemią”. W tym kontekście szczególnie ciekawa wydaje się droga Adama. Wybrał on bowiem niebotyczne wysokości na powierzchni…

Dla kogo?

Himalaizm nie jest tematem popularnym oraz szczególnie poszukiwanym w literaturze. Warto jednak zagłębić się w kwestie podstawowe oraz poznać motywację kolejnych wspinaczy.

Książka opowiada o drodze Adama Bieleckiego. Jest również pewnego rodzaju hołdem dla pozostałych bohaterów związanych z polskim himalaizmem. Bielecki jako pierwszy człowiek zdobył zimą Broad Peak, a także Gaszerbrumę. Dzięki temu na stałe zapisał się w historii. Jego losy nie zostaną zapomniane.

Biografia zawiera opis przeżyć, a także górskiego klimatu. Spartańskie warunki towarzyszą wszystkim śmiałkom zmierzającym w Himalaje. Jeżeli jesteśmy ciekawi, jak naprawdę wygląda wspinaczka, warto zagłębić się w książce oraz poczuć ten klimat ,,na własnej skórze”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *