Gorące lato wielu osobom sprawia trudności. Szczególnie, jeśli ulgi nie można znaleźć nawet w domu. Zamiast spędzić czas przyjemnie, to jedynie próbuje przetrwać się do obniżenia temperatury, co zazwyczaj następuje dopiero w nocy. Na szczęście istnieją proste sposoby na zniwelowanie efektów wysokiej temperatury w mieszkaniu.
Jak schłodzić mieszkanie?
Chociaż niektóre osoby decydują się na zamontowanie klimatyzacji w domu, to nie jest to niezbędne, aby cieszyć się przyjemnym chłodem podczas upalnych dni. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, które przynoszą zaskakująco dobre efekty.
1. Wyłączenie piekarnika, żelazka, kuchenki mikrofalowej
Wydaje się to logiczne i oczywiste, a jednak często zapomina się o tak prostej zasadzie. Sprzęty kuchenne są źródłem ciepła, które uniemożliwia ochłodzenie mieszkania. Podczas upalnych dni lepiej jest unikać ich używania.
2. Wiatrak
Najpopularniejszy sposób na ochłodzenie się. Wiatr wytwarzany przez wiatrak ochładza ciało strumieniem chłodnego powietrza, ale jest to efekt krótkotrwały. Wystarczy wyłączyć wiatrak albo wyjść poza jego zasięg, aby znów poczuć doskwierający żar. Jest to spowodowane tym, że włączone w ten sposób urządzenie nie obniża temperatury powietrza, a jedynie je miesza. Skutecznym sposobem jest postawienie przed wiatrakiem miski z zimną wodą i lodem. Ten prosty zabieg pozwoli ochłodzić całe pomieszczenie. Odrobina soli przyspiesza topnienie lodu, a co za tym idzie – szybciej przynosi ulgę.
3. Lód
Wystarczy zamrozić nieco większe ilości wody lub więcej kostek lodu, a następnie porozstawiać go w miskach w różnych miejscach mieszkania. Topniejący lód szybko ochłodzi powietrze i obniży temperaturę panującą w pomieszczeniach.
4. Wietrzenie
Znany wszystkim sposób, który często jest stosowany w niewłaściwy sposób. Warto pamiętać, że aby schłodzić mieszkanie powinno się otwierać okno w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz jest możliwie niska. W okresie letnim oznacza to drugą połowę nocy i godziny wczesnoporanne. Wietrzenie mieszkania w trakcie największych upałów nie tylko nie przyniesie zamierzonego efektu, ale dodatkowo podniesie temperaturę panującą w środku.
5. Mokre ręczniki
Porozkładane w miskach w różnych miejscach będą powoli odparowywać i zbierać ciepło, oddając w zamian odrobinę chłodu. Sposób ten jest szczególnie przydatny dla osób, które nie mają możliwości użycia kostek lodu.
6. Rolety i żaluzje
Podczas upałów okna powinny być zasłonięte. Uchroni to mieszkanie przed promieniami słonecznymi i dodatkowym nagrzewaniem się. Ta prosta zasada potrafi przynieść ogromną ulgę nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych.
7. Folia okienna przeciwsłoneczna
Rzadko spotykany w prywatnych mieszkaniach sposób walki ze słońcem. Specjalistyczna folia przeciwsłoneczna nie jest droga, a naklejona przez fachowca na okno staje się niemal niewidoczna. W zależności od jakości materiału, może zredukować nagrzewanie się pomieszczenia nawet o 80%!
Ochłodzenie mieszkania
Przedstawione sposoby radzenia sobie z upalnym latem nie wymagają wysokich nakładów finansowych, a dają wspaniałe efekty. Nie ma potrzeby przeprowadzania skomplikowanego montażu klimatyzacji ani wydawania pieniędzy, skoro istnieją znacznie prostsze, a równie skuteczne metody.
Od teraz nawet podczas najgorętszych dni w mieszkaniu panować będzie przyjemna i rześka atmosfera.